مزایایی استفاده از نایلون گلخانه ای و آشنایی با انواع وکاربرد آنها +اثر گلخانه‌ای

گلخانه ها زمینهای کشاورزی خاصی می باشند که تا ارتفاع مشخصی با لایه ای از نایلون شفاف پوشیده و گیاهان‌، میوه های مختلف در آن می رویند.

محصولات کشاورزی مانند قارچ، خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی و … در گلخانه ها در چهار فصل به خصوص در زمستان کشت می شود.

از مزایایی این نایلونهای گلخانه محکم هستند و حتی در صورت برش به راحتی پاره نمی شوند.نایلونهای گلخانه در هر شرایط آب و هوایی مقاومت می کنند.

همچنین نایلون گلخانه ای علاوه بر مزایای آن در انواع مختلف و کاربردهای گوناگون هستند که با آنها آشنا می شوید. همچنین با پدیده ی اثر گلخانه هم تا حدودی آشنا خواهید شد.

آنها گزینه ارزان تری نسبت به خرید یک قاب شیشه ای بزرگ هستند. آنها همچنین به راحتی تنظیم می شوند و می توانند کاملاً با اشکال و اندازه های مختلف گلخانه مطابقت داشته باشند.

این نایلونها همچنین قادر به قاب بندی پنجره ها، درها و بازشوها هستند.گلخانه از گیاه یا میوه در برابر آسیبهای ناشی از تغییرات دما و آفات محافظت می کند.

 

اثر گلخانه‌ای در زمین

اثر مستقیم گازهای گلخانه ای بر جو سیاره در سطح آن را اثر گلخانه ای می نامند.  در این فرآیند، تشعشعات موجود در اتمسفر آن سیاره، سطح آن را تا حدی گرم می کند که به نظر می رسد اصلا جو ندارد و باعث تغییرات آب و هوایی می شود.  بین افزایش میزان گازهای گلخانه ای در جو و گرم شدن زمین رابطه مستقیم وجود دارد.

اثر گلخانه‌ای در زمین

البته گیاهان برای رشد مطلوب از نظر شدت نور، دمای روز، دمای شب، رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک به شرایط خاصی نیاز دارند.

برای تولید تجاری و تکثیر گیاهان با کیفیت در طول سال باید شرایط محیطی مساعد با کنترل عوامل مضر مانند باد، طوفانهای مخرب، سرما و یخبندان وغیره در نظر داشته باشید. همین دلیل استفاده از گلخانه را با اهمیت تر کرده است.

بخشهای کشاورزی تغییر کرده است که البته نیاز به سرمایه گذاری و فراوانی دارد.  با توجه به سرمایه گذاری زیاد در این زمینه، عدم مدیریت صحیح در ساخت گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری کافی از سرمایه و امکانات می شود.

 

تعریف گلخانه به زبان ساده

گلخانه به فضای  گفته می شود که توانایی کنترل شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان در مناطق و فصول مختلف را دارند.  طبق این تعریف یکی از وظایف گلخانه فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز برای یک محصول خاص است.

گلخانه ها با توجه به موادی که در ساخت آن استفاده می‌شود به دو دسته‌ی ثابت ومتحرک تقسیم می‌شوند. گلخانه ی ثابت از شیشه درست می‌شود و پایدار و بادوام هستند.  بنابراین، آنها باید برای چندین سال استفاده شوند.

تعریف گلخانه به زبان ساده

 انواع پوشش کلی برای گلخانه ها

مهمترین ویژگی پوشش گلخانه این است که حداکثر نور خورشید و گرما را از خود عبور می دهد و به گیاه می رسد.  در هیچ یک از انواع پوششها، انتقال نور و حرارت 100 درصد نیست، زیرا در هر صورت بخشی از نور توسط پوشش منعکس یا جذب می شود.  از نظر انتقال نور در بین پوششهای مختلف شیشه رتبه اول و نایلون گلخانه ای بعد از شیشه در رتبه دوم قرار دارد.

 

گلخانه شیشه ای و مزایای آن

قبل از سال 1950 فقط گلخانه های شیشه ای وجود داشت، امروزه این گلخانه ها گران ترین نوع گلخانه ها محسوب می شوند، زیرا مصرف سوخت در این گلخانه ها زیاد است و نیاز به سازه های مستحکم دارند.

کیفیت شیشه و ابعاد آن بر میزان نور عبوری از آن تأثیر می گذارد.  هر چه درصد آهن در شیشه بیشتر باشد، شیشه مات تر است و نور کمتری از آن عبور می کند.  شیشه های بزرگتر برای انتقال نور بهتر از قطعات کوچکتر هستند زیرا به اسکلت آهنی یا چوبی کمتری نیاز دارند و سایه کمتری در گلخانه انجام می شود.

اما پنجره های بزرگ در برابر برف و باد مقاومت کمتری دارند و زودتر می شکنند.  درزهای بین قالبهای شیشه ای و فلزی اغلب اجازه می دهند مقداری هوا از آنها عبور کند.  به همین دلیل روکش شیشه ای مدام تهویه کمی در گلخانه ایجاد می کند و به دلیل رفع رطوبت اضافی کمتر از گلخانه نایلونی عرق می کند.

گلخانه شیشه ای و مزایای آن

امروزه گلخانه‌های شیشه‌ای یکی از گران‌ترین انواع گلخانه‌ها هستند و در حالی که چنین ساختمانهای با نگهداری مناسب می‌توانند صد سال یا بیشتر دوام بیاورند، اما هزینه‌های ساخت و نگهداری آنها بالا و همچنین گران‌تر هستند. گلخانه باعث شد اکثر تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای شروع به استفاده از این پوشش نایلونی کنند.

 

روکش نایلونی گلخانه ای

پوششهای نایلونی را می توان از پلی اتیلن، پلی استر، پلی وینیل کلراید (P.V.C.) یا پلی وینیل (P.V.F.) ساخت.  از مزایای این روکشها می توان به نداشتن اسکلت سنگین و کاهش حدود 40 درصدی هزینه های گرمایشی نسبت به گلخانه ها اشاره کرد. امروزه گلخانه های نایلونی درصد بالایی از گلخانه های جهان را تشکیل می دهند.

اکثر کلاهکهای نایلونی از نوع پلی اتیلن هستند که معمولا با ماده مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مخلوط می شوند که در این صورت می توان عمر مفید آنها را تا حدود 3 سال افزایش داد و این محصول مرغوب از نایلون ساخته شده است.

امروزه از نایلون پلی اتیلن گلخانه ای به دو دلیل استفاده می شود:

روکش نایلونی گلخانه ای

۱- از این نایلون می توان در اسکلتهای دائمی گلخانه استفاده کرد که با توجه به هزینه گلخانه های شیشه ای صرفه جویی قابل توجهی را نشان می دهد.

نایلون را حتی می توان روی اسکلتهایی با دوام کمتر مانند اسکلتهایی که در گلخانه های Quonset استفاده می شود، استفاده کرد.

2- هزینه گرمای حاصل از این گلخانه ها نسبت به گلخانه ها

پلی اتیلن بیشترین کاربرد را در پوشش گلخانه دارد.  تقریباً تمام گلخانه های اخیر دو لایه هستند.  لایه بیرونی معمولاً 6 میلی متر ضخامت دارد.

در حالی که لایه دورانی می تواند ضخامت 0.1-0.5 میلی متر داشته باشد.  پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشش گلخانه حاوی ماده ضد اشعه ماوراء بنفش است.

در غیر این صورت، چنین ورق نازکی فقط می تواند یک فصل گرم دوام بیاورد.  طول عمر معمول این ورقها 3 سال می باشد و اخیرا نوعی ورق نایلونی تولید شده که دارای طول عمر 4 سال بوده و به بازار عرضه شده است.

 

ویژگیهای نایلون گلخانه

نایلون گلخانه در زمستان خنک تر از هوای داخل گلخانه است.  هنگامی که هوای گرم و مرطوب گلخانه با پلی اتیلن سرد تماس پیدا می کند، سرد می شود. این ویژگیهای نایلون گلخانه خیلی مورد توجه می باشد.

در نتیجه بخار آب روی سطح پلی اتیلن به مایع تبدیل می شود و چون سطح آب گریز است، قطرات آب به سمت پایین می لغزند و در کنار هم جمع می شوند.

گیاهان مرطوب سریعتر بیمار می شوند و باعث گسترش بیماری می شوند و در عین حال با افزایش رطوبت خاک، میزان اکسیژن آن کاهش می یابد.

اگر سطح نایلونی سریعتر آب را دفع کند، بخار متراکم شده به صورت قطرات ریز در می آید که با سرعت به سمت سطح زمین جاری می شود.  اسپری سطح با یک ماده تمیز کننده این اثر مفید را خواهد داشت.ماده تمیز کننده خیلی سریع از روی سطح شسته می‌شود.

نتیجه دیگری که با این سمپاشی به دست می آید جلوگیری از کاهش انتقال نور است.  در شب، هر چیزی که گرم است، مانند گیاهان، انرژی نور مادون قرمز (تابش) را در اطراف خود ساطع می کند.

این وضعیت باعث از بین رفتن گرمای زیادی در گلخانه ها می شود.  پلی اتیلن یک مانع ضعیف در برابر نور مادون قرمز (IR) است.  استفاده از مواد نگهدارنده مادون قرمز (IR) در ساخت پلی اتیلن باعث صرفه جویی در حدود نیمی از گرمای تابشی می شود.

اثر نور در نایلون

نور مورد استفاده در فرآیند فتوسنتز را تشعشع موثر (PAR) می نامند که دارای طول موج 400-700 نانومتر است.

پلی اتیلنهایی که جلوی نور UV را می گیرند به طور متوسط ​​حدود 78 درصد PAR را از خود عبور می دهند.  پلی اتیلنهایی که از عبور IR جلوگیری می کنند و اتلاف انرژی تابشی را کاهش می دهند، حدود 82 درصد PAR را منتقل می کنند.  مقدار نوری که از دو لایه ای که گلخانه را می پوشاند می گذرد تقریباً مربع کسری اعشاری (کمتر از یک) است که از یک لایه می گذرد.

ویژگیهای نایلون گلخانه

پوشش دو لایه نایلون گلخانه ای

امروزه عملا تمامی گلخانه های مدرن با پوشش نایلونی از سیستم هوای فشرده بین دو لایه استفاده می کنند.  دو لایه نایلون که یکی از آنها مستقیماً روی سطح بیرونی ورق دیگر قرار می گیرد، توسط بالشتکی از هوای فشرده از یکدیگر جدا می شوند.

لایه بیرونی نایلون برای کاهش اشعه ماوراء بنفش (U.V) باید 0.152 میلی متر ضخامت داشته باشد، در حالی که لایه داخلی فقط باید 0.102 میلی متر ضخامت داشته باشد زیرا نور U.V در این مکان کمتر است.

میزان کشش نایلون برای نصب مهم است.  زیرا پوشش نایلونی با تغییرات دما منقبض و منبسط می شود.  هنگامی که پوشش در یک روز سرد نصب می شود، باید سفت شود.

در روزهای گرم بسته به دمای محیط باید کشش کمتری داشته باشد تا هنگام انقباض در هوای سرد پاره نشود.  اگر نایلون در هوای گرم محکم کشیده شود در هوای سرد زمستان پوشش نایلونی در نقاط اتصال پاره می شود و برعکس در هوای سرد اگر ورق محکم کشیده نشود در هوای گرم خیلی شل می شود.  .

ایجاد فضای اضافی هوا بین دو لایه باعث می شود، یک کمپرسور هوا در داخل گلخانه تعبیه شده است تا هوا را بین دو لایه نایلون دمش دهد.

معمولاً کمپرسور روی دیوار انتهایی گلخانه نصب می شود، سوراخی در دیواره انتهایی متصل به کمپرسور ایجاد می شود تا هوای تغذیه کمپرسور از بیرون تامین شود.

پوشش دو لایه نایلون گلخانه ای

آشنایی باانواع  وکاربرد نایلون گلخانه

چهار نوع مختلف نایلون گلخانه ای وجود دارد ،که می توان دو تا سه سال از آنها استفاده کرد ونیاز به تغییر نداشته باشند.

نایلون پلی کربنات

نایلون پلی کربنات یکی از بهترین مواد پوشش گلخانه به شمار می رود.اگر به درستی نگهداری شود، این نوع پوشش ده سال یا بیشتر دوام می آورد.  باغبانی در تمام طول سال به دلیل ویژگی حفظ گرما و رطوبت آسان است.

نایلون پلی اتیلن

دو نوع استحکام نایلون در پلی اتیلن وجود دارد.  پروژه های صنعتی بزرگ معمولا از پلی اتیلن با گرید تجاری استفاده می کنند. اگر به خوبی نگهداری شود، پلی اتیلن می تواند از یک تا دو سال دوام بیاورد.  یک کیت تعمیر پلی یک چیز مفید در اطراف گلخانه به عنوان راهی برای ترمیم پارگیهای کوچک است.

نایلون پلی وینیل

پلی وینیل در مقایسه با پلی اتیلن نایلون گران‌تری است.  سختی نایلون دلیل توجیه قیمت بالاتر است.  به این دلیل است که پلی وینیل در صورت نگهداری در شرایط مطلوب می تواند تا پنج سال یا بیشتر دوام بیاورد.  این به معنای بررسی و تمیز کردن منظم برای حفظ دوام آن است.

نایلون کوپلیمر

کوپلیمر از نظر طول عمر و استحکام یک درجه بالاتر از نایلون پلی اتیلن است.  اگر به طور منظم تمیز و بررسی شود، می تواند سه سال یا بیشتر دوام بیاورد. نوع گران قیمتی از انواع کوپلیمر وجود دارد که مانند شیشه شفاف است و به مراتب قوی تر از نوع ارزان تر است.

آشنایی باانواع  وکاربرد نایلون گلخانه

گزینه برای مواد پوشش گلخانه ای

بسیار نادر است که یک محصول واحد در هر بازاری وجود داشته باشد که برای همه مناسب باشد.  در مورد پوششهای گلخانه ای نیز همین مسئله وجود دارد.  اگر نیاز به داشتن محصولاتی داشته باشید که مناطق وسیعی را پوشش دهند و فضای بزرگی را در بر بگیرد به وسایل دیگر برای این موضوع احتیاج خواهید داشت.

 

نکته پایانی در مورد مزایای استفاده از نایلون در گلخانه

برای ایجاد محیط مناسب برای رشد گیاهان خود، باید شرایط ایده آل گلخانه خود را بدانید.  در این متن به مزایای استفاده از نایلون در گلخانه ها پرداختیم و توضیح دادیم که چرا نایلون و نایلون مناسب ترین و پرکاربردترین پوشش برای گلخانه های بزرگ و کوچک هستند.

بنابراین اگر می خواهید با هزینه کم محیطی استاندارد و مناسب برای گیاهان خود ایجاد کنید و از خراب شدن محصول در اثر آب و هوا، نور مضر آفتاب و باکتری جلوگیری کنید، پوشش نایلونی را انتخاب کنید.  همچنین می توانید از مشاورین ما در این مجموعه با ویژگیها و خصوصیات این محصول آشنا شوید و نسبت به خرید پلاستیک یا نایلون گلخانه ی باکیفیت و مناسب اقدام  نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما